Bina Yönetimi Nedir?

Bina Yönetimi Nedir?

Geçmişten günümüze baktığımızda, her topluluk için bir yönetici ihtiyacı her zaman gerekli olmuştur. Kalabalık grupların, toplulukların başında mutlaka en az bir sorumlu kişi vardır. Müstakil evlerin yerini giderek apartman dairelerinin alması, tek binada çok fazla insanın barınmasını gerekli kıldı. İçinde birçok insanı barındıran bu binalar için de bir yönetici şart oldu. Şu halde konuya site ve bina yönetimi nedir sorusuna bir yanıt vererek başlamak gerekiyor.

Bununla beraber bina yönetimi kavramı gelişmiş ve çeşitli sorumluluklar doğdu. Bina ve site yönetimi açısından önemli unsurlar 1965 yılında Kat Mülkiyeti Kanunu ile resmi bir şekilde yazıya dökülmüştür.

Kat maliklerinin de onayı ile belirlenen yönetici, bina ile ilgili tüm sorumlulukları denetleyen, devamlılığı sağlayan kişi konumundadır. Kat Mülkiyet Kanunu’nda yöneticinin görevleri belirtilmiştir.

Bu kurallar dahilinde apartman yöneticisi;

  • · Binanın korunması, bakımı, onarımı, temizliği gibi bakım işlerinin ve asansör, kalorifer, sıcak-soğuk hava işletmesi gibi teknik işlerin sorunsuz devam edebilmesi için uygun miktarda para toplanması, paranın idaresi görevlerini üstlenir.
  • · Borçların takibi ve geri ödemesiyle ilgili tedbirleri alır.
  • · Apartman içerisindeki olumsuzlukları gidermeye yönelik çözümler bulur.
  • · Önemli konular hakkında duyuruları hazırlar ve apartman sakinlerine iletilmesini sağlar.
  • · Düzenli bir toplantı planı oluşturur, katılımın sağlanması için gerekenleri yapar.


Arama Motoru